10 lis Błogosławieństwo Młodych przed ślubem

Zgodnie z tradycją zanim Młoda Para uda się do Kościoła na uroczyste przyjęcie sakramentu małżeństwa, najpierw prosi rodziców o błogosławieństwo na nowej drodze życia. Błogosławieństwo Młodych odbywa się w domu rodzinnym Panny Młodej. Jest to symboliczny moment w dniu Ślubu, w którym rodzice Pary Młodej uroczyście błogosławią swoje dzieci oraz życzą szczęścia i wszelkiej pomyślności. Jest to równocześnie znak, iż wspierają ich w podjętej decyzji zawarcia małżeństwa. Chwila błogosławieństwa jest niejednokrotnie wzruszającym momentem zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

 

Zgodnie z tradycją

blogoslawienstwo przed slubem

Błogosławieństwu towarzyszy krzyż, święty obraz, woda święcona, kropidło lub mitra, wszystko wcześniej przygotowane na stole przykrytym białym obrusem. Można do dekoracji postawić niewielki bukiet kwiatów. Błogosławieństwu Pary Młodej towarzyszą nie tylko rodzice, ale często również dziadkowie, rodzice chrzestni i najbliższa rodzina.

Pan Młody zwraca się do rodziców, dziękuje za wychowanie i prosi o błogosławieństwo na nowej drodze życia. Młodzi klękają, a rodzice wypowiadając słowa błogosławieństwa, wykonując znak krzyża na czole Pary Młodej lub w niewielkiej odległości nad nimi. Podają Młodym do pocałowania krzyż i kropią wodą święconą za pomocą kropidła lub mitry, na koniec całują. Teraz wszyscy są już gotowi, by udać się na uroczystość do Kościoła.

Warto pamiętać, że z perspektywy religii błogosławieństwo jest ważnym, wręcz nieodłącznym elementem ślubu kościelnego. Jest oznaką dla Młodych, iż rodzice w pełni aprobują związek dzieci i życzą im pomyślności i przychylności bożej.

 

Słowa błogosławieństwa

Błogosławieństwo Rodziców nie ma jednej formy i może być swobodnie interpretowane. Dobrym rozwiązaniem jest wypowiedzenie słów: „Na nową drogę życia błogosławię Was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju” lub „Niech Bóg Wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie”. Rodzice zazwyczaj dodają też kilka słów od siebie okazując zadowolenie z wyboru dzieci. W takim przypadku błogosławieństwo będzie trwało dłużej, a chwila stanie się jeszcze bardziej doniosła.

Błogosławieństwo dzisiaj

Coraz częściej jednak błogosławieństwo jest modyfikowane i ograniczane do minimum. Młodzi nie zawsze klękają, nie jest to obowiązkiem i nie zawsze chcą, by przy momencie błogosławieństwa zebrała się cała rodzina włącznie z kamerzystą i fotografem. Dla niektórych wystarczą krótkie słowa wsparcia od rodziców w podjętej decyzji o małżeństwie.

Marta Gałaj

Konsultanci ślubni Agaya, Warszawa Łódź

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.