trampki

Co warto wiedzieć o najczęstszych błędach w stylizacjach na ślub!

Kilka zasad, które mogą być przydatne dla Państwa Młodych…

1. Suknia ślubna

Wyobraźmy sobie, że zaplanowaliśmy wesele w plenerze. Żar leci z nieba, 30˚C na termometrze, brak klimatyzacji a my mamy na sobie ogromną suknie z grubej tafty. Efekt naszego wyglądu mógłby być opłakany… Najważniejsze żeby suknie była dobrze dobrana do okoliczności. Ważne jest także dopasowanie naszego stroju do ceremonii kościelnej lub cywilnej. Odkryte ramiona i kolana na ślubie kościelnym jeszcze niedawno nie zostałyby dobrze odebrane. Czasy jednak się zmieniają. Dzisiaj już odkryte ramiona nikogo nie dziwią. Warto jednak dowiedzieć się czy nasz proboszcz nie jest zbyt konserwatywny! Suknie ślubne wybierane na ceremonię cywilną charakteryzują się z reguły znacznie większą różnorodnością i ekstrawagancją. Zdecydowanie częściej na ślubie cywilnym w porównaniu z kościelnymi można zaobserwować krótkie sukienki czy kolorowe kreacje. Aczkolwiek tradycyjna długa, biała kreacja jest równie odpowiednia. Pamiętaj także, że suknia powinna być wygodna, przecież musisz w niej przetańczyć całą noc! Jeśli suknia ma tren to może warto, żeby był przypinany. Innym fajnym pomysłem jest suknia 2 w 1, w której możemy na wesele zmienić spódnicę na bardziej swobodną. Pamiętajmy także, że suknia nie powinna nas nigdzie uwierać ani być zbyt ciasna. Warto zwrócić uwagę przy zakupie sukni na kilka szczegółów. Jeśli zdecydujesz się na suknię z gorsetem, to sprawdź czy jest dopasowany i czy suknia nie będzie się zsuwać oraz czy tasiemka do wiązania gorsetu jest mocna i utrzyma rusztowanie sukni. Jeśli pod uwagę jest brana suknia z obszerna spódnicą, warto przemyśleć czy nie jest ona zbyt ciężka oraz czy koło na halce nie będzie nam ograniczać ruchów. Warto także zwrócić uwagę czy ozdoby pod pachami nie będą obcierać oraz czy materiał nie jest zbyt cienki i nie będzie się rozrywał. Możemy uniknąć w ten sposób niektórych niespodzianek.

2. Stój męski

Rada dla Panów: męskie stroje mają swój poziom oficjalności. Najbardziej uniwersalnym wyborem jest garnitur, który sprawdzi się na każdą okazję i porę. Pamiętajcie, że w zasadzie smoking jest strojem wieczorowym i powinniśmy go założyć dopiero po 19! Jeśli zastanawiacie się jaką koszule wybrać, to sugerujemy, żeby niekoniecznie były to koszule niebieskie, które bardziej odpowiednie są na spotkanie biznesowe. Zgodnie z etykietą na ślubie niemile widziane są także wzorzyste koszule i koszule z krótkim rękawem! Jeśli ślub odbywa się w plenerze, to można wybrać strój mniej oficjalny i zrezygnować z krawata czy muszki. Najważniejsze jest jednak, żeby Para Młoda realizowała swój pomysł na ślub, co czasem nie jest zgodne z oficjalnymi wersjami strojów. Szelki i skarpety w kratkę są mile widziane!

3. Nierozchodzenie buty

Odciski od butów to problem, który często dotyka zarówno Pannę Młodą jak i Pana Młodego. Lepiej wcześniej zapobiegać niż walczyć z niewygodnymi butami w trakcie ślubu. Dlatego wcześniej warto rozchodzić buty chodząc po domu. W razie czego warto mieć przy sobie podczas ślubu żelowe wkładki do butów. Plastry mają też zawsze ze sobą konsultantki ślubne, warto tylko zapytać.

4. Nadmiar zabiegów kosmetycznych tuż przed

Nie eksperymentujmy na sobie tuż przed samym ślubem! Nie polecamy robienia niewypróbowanych zabiegów kosmetycznych na miesiąc przed ślubem. Częstym błędem jest np. przesadzenie z solarium. Przecież nie chcemy wyglądać sztucznie, a najbardziej efektownie wygląda skóra tylko lekko muśnięta słońcem… Złym pomysłem też jest trwała ondulacja tuż przed samym ślubem!

5. Niewypróbowany makijaż i fryzura

Bardzo dobrą praktyką jest próba makijażu i fryzury przed ślubem. Pamiętajmy, że makijaż powinien dotyczyć uszu czy szyi, a często także ramion czy pleców. Uważajmy na odpowiedni podkład do karnacji. Pamiętajmy także, że lepiej najpierw zaplanować wizytę u fryzjera, a później u makijażystki. W odwrotnej sytuacji nasz makijaż może tego nie przetrwać… Można także przemyśleć delikatny makijaż Pana Młodego, szczególnie gdy ma problemy z cerą. Wiadomo, że namówienie swojego mężczyzny łatwe nie będzie, ale efekt na zdjęciach na pewno będzie inny…

Gościu weselny! Jeśli wesele jest oficjalne, to warto pamiętać…

1. Biel tylko dla Panny Młodej?

Suknia ślubna swoją biel zawdzięcza prawdopodobnie królowej Wiktorii. Kolor ten oznacza niewinność panny młodej i odpędza złe duchy. Główna zasada ślubnego savoir-vivre głosi, że biel jest zarezerwowana wyłącznie dla Panny Młodej. Jeśli jednak zdecydujemy się na białą sukienkę, biel warto złamać kolorową lub czarną marynarką, mocno zaakcentowanymi butami lub kolorową biżuterią.

2. Czerń i krwista czerwień źle widziane?

W polskiej kulturze źle odbierane są stylizacje kobiet w czerni na ślubie. Kolor ten jest raczej zarezerwowany na pogrzeb. Z drugiej strony bardzo modne jest połączenie bieli z czernią. Jeśli lubimy czerń, może warto się zdecydować na takie rozwiązanie. Według znawców kanonu mody także krwista czerwień jest zbyt krzykliwa i nieodpowiednia na ślub. Specjaliści zarzucają czerwonej sukience, że zbyt odciąga wzrok od Panny Młodej i radzą wybór np. sukni w kolorze bordo.

3. Strój dopasowany do poziomu oficjalności?

W zależności od miejsca powinniśmy odpowiednio dopasować swoje stroje do okoliczności. Inaczej ubierzemy się na ślub w pałacu, a inaczej na wesele w plenerze, gdzie strój może być bardziej swobodny. Pamiętajmy o tym! Źle wyglądać może sytuacja, w której Pan Młody wystąpi w garniturze, a jego świadek w smokingu lub Panna Młoda w zwiewnej prostej sukience typu józefinka, a jej świadkowa w sukni balowej… Pamiętajmy, że to Para Młoda wyznacza poziom elegancji, do którego powinniśmy się dostosować! Warto więc się dowiedzieć jaki poziom oficjalności będzie miał ślub, żeby nie popełnić ślubnego faux pas! Jeśli jednak Młodej Parze nie zależy na szablonowym ślubie zasady ślubnego savoir-vivre też możemy potraktować z przymrużeniem oka.

 

 

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.