Dokumenty do USC
Decyzja o zawarciu związku małżeńskiego została podjęta, decydujesz się na ślub cywilny? Zobacz jakie formalności należy załatwić w USC.
Co, gdzie i jak?
Ślub cywilny jest niezbędny z punktu widzenia prawa i dopiero po jego zawarciu można mówić o pełnoprawnym małżeństwie.
Na samym początku należy zaznaczyć, że ślub cywilny w Polsce można wziąć w dowolnie wybranym urzędzie, nie ma tak zwanej rejonizacji. Jeżeli chodzi o termin składania dokumentów to jest to od 6 miesięcy do 1 miesiąca przed planowaną datą w przypadku ślubu cywilnego, natomiast gdy mowa o ślubie konkordatowym są to 3 miesiące. Ważne jest jednak, żeby nie odkładać wizyty w urzędzie na ostatnią chwilę aby uniknąć stresu związanego z brakiem wybranego przez nas terminu, zwłaszcza w przypadku okresów świątecznych czy też wakacyjnych.
Przed ślubem Parę Młodą czeka jeszcze wizyta w USC, w którym zostanie zadanych im kilka pytań mających na celu stwierdzenie o braku jakichkolwiek przeszkód do zawarcia małżeństwa a także ustalone zostanie nazwisko jakie przyjmie po ślubie żona oraz dzieci.
Wymagane dokumenty do USC:
1. kawaler / panna
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu urodzenia.
2. wdowiec / wdowa:
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- odpis skrócony aktu zgonu małżonka.
3. rozwiedziony / rozwiedziona:
- dowód osobisty,
- odpis skrócony aktu urodzenia,
- odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie.
4. Cudzoziemiec zamierzający zawrzeć małżeństwo w Polsce jest obowiązany:
- przedstawić dokument stwierdzający tożsamość,
- złożyć odpis aktu urodzenia,
- jeśli jest rozwiedziony(a) lub wdowiec(a) złożyć dokument potwierdzający ten fakt,
- złożyć zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą (dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo) Jeżeli otrzymanie w/w dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.
W przypadku Urzędu Miasta Łodzi i Warszawy opłata za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84zł (na rok 2014).
Niestety, konsultant ślubny nie wyręczy Pary Młodej w formalnościach związanych z USC, Para musi podpisać akt woli zawarcia związku małżeńskiego własnoręcznie.
(Źródło: http://bip.uml.lodz.pl/)
Brak komentarzy