Ile włożyć do koperty?

160609_FF_CashWeddingGift

Ile włożyć do koperty?

To chyba najtrudniejsze pytanie dla wszystkich gości weselnych. I nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, co oznacza, że bardzo trudno jest sprecyzować dokładną kwotę bądź nawet widełki. Prezent dawany Parze Młodej jest powiązany z wieloma czynnikami pobocznymi, które mają wpływ na jego wysokość. Poniżej postaram się jak najbardziej rozbudować wszystkie ewentualności, aby każdy z gości weselnych mógł ocenić jaki prezent wręczyć Nowożeńcom.

Przede wszystkim Para Młoda musi sobie zdać sprawę z tego, że gości zapraszamy, aby wspólnie cieszyć się dniem, w którym składana jest przysięga małżeńska, a nie po to, aby wesele się „zwróciło”. Nie można narzucać gościom kosztowności wręczanego podarku. To Para Młoda jako gospodarze tego dnia zapraszają do wspólnego świętowania, a goście obdarowują ich prezentami na nową drogę życia wedle własnego uznania i możliwości. Nie można zatem liczyć na określone minimum w kopercie.

Goście natomiast chcąc obdarować Parę Młodą muszą wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów:

1. Ilość zaproszonych osób z jednej rodziny i stopień pokrewieństwa: jeżeli zaproszona została 4 – osobowa rodzina [2 + 2] prezent powinien być odpowiednio większy niż samej pary lub gościa, który zabiera ze sobą osobę towarzyszącą. Osoba zapraszana na wesele przez naszego gościa jako towarzysząca nie ma obowiązku obdarowania. Stąd mogą wynikać różnice.

2. Goście z najbliższej rodziny jak np. rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, chrzestni, wujostwo oraz świadkowie mogą wręczyć prezenty o wyższej wartości ze względu na stopień pokrewieństwa oraz chęć umożliwienia Młodym „lepszego startu” na nowej drodze życia. Trzeba jednak zaznaczyć, że w sytuacji kiedy to Rodzice finansują ślub i wesele mogą to uznać za prezent. To przecież niemały wydatek.

3. Jeżeli uroczystość jest organizowana poza miejscem zamieszkania Pary Młodej, a goście ponoszą dodatkowo koszty transportu oraz zakwaterowania prezent może być mniej okazały, ze względu na ponoszone dodatkowe koszty. Jednakże w odwrotną stronę kiedy to Para Młoda bierze na siebie koszty dojazdu i zakwaterowania goście mogą okazać wdzięczność w postaci droższego prezentu.

4. Region i sytuacja materialna naszych gości też ma bardzo duży wpływ na prezent. Nie możemy oczekiwać, aby osoby w trudnej sytuacji materialnej brały kredyt tylko po to, aby dać Młodej Parze solidny prezent. Także region, w którym żyjemy warunkuje nam wysokość prezentu. Polska niestety podzielona jest jeszcze tak, że różnica wynagrodzeń jest spora.

5. Najczęstszym stwierdzeniem jakie możemy odnaleźć jest takie, że w kopertę wkładamy tyle, aby się zwróciło za talerzyk mając tym samym na myśli, że Młodym zwróci się całość wesela. I jest to jedna z bezpieczniejszych metod dobierania prezentów dla Pary Młodej. Wiadomo, że różnice w zapłacie za talerzyk są dość duże i wahają się od 180zł do 350zł za wesele, ale możemy wyciągnąć średnią lub sami ocenić jaki koszt możgą ponosic Młodzi. Szacuje się wtedy kwotę prezentu od 400 do 600zł na parę. Wesele to nie tylko koszty talerzyka, ale wszystkich pobocznych elementów jak stroje, dekoracje, papeteria. Dzięki temu możemy mieć pewność jako goście, że wręczany prezent będzie odpowiedni. Pamiętajmy jednak, że nie jest to żelazna zasada tylko jedna z opcji. Każdy indywidualnie musi ocenić swoje możliwości.

6. Warto tez poruszyć temat, który często się pojawia już po weselach – tzw. puste koperty. Kochani Goście pamiętajmy, że Wasza obecność dla Pary Młodej jest najważniejsza. To żadna ujma wręczyć kartkę z życzeniami i/lub drobnostką. Młodzi znają swoich gości, ich możliwości i wszelkie sytuacje życiowe, które mogą mieć wpływ na podarunek. Na pewno większą przyjemnością będą dla nich pisemne życzenia niż odnalezienie pustej koperty. To brak okazania wdzięczności za zaproszenie na tak ważną uroczystość i może sprawić wiele przykrości. Dlatego nie bójmy się zastąpić drogiego prezentu czymś własnoręcznie zrobionym albo drobnym upominkiem.

7. Dobrym tez rozwiązaniem dla gości jest złożenie się na jeden większy prezent. W takiej sytuacji nie wypada wręczać koperty z pieniędzmi, ale coś rzeczowego. Warto podpytać Młodych co im jest potrzebne lub po prostu zapytać. Składka powoduje, że poszczególni goście mogą wydać mniej a cały prezent będzie bardzo przydatny i kosztowny.

8. Osoby, które są zapraszane na samą ceremonię zaślubin nie muszą wykosztowywać się na drogie prezenty bądź koperty. Nie wypada jednak pójść bez jakiegokolwiek podarku. Wystarczą kwiaty i butelka wina lub drobiazg, o który prosili Młodzi np. kuponu lotto zamiast kwiatów. O tym zazwyczaj goście sa informowani w ślubnym zaproszeniu.

A czy Para Młoda może pomóc gościom w dobraniu odpowiedniego prezentu dla nich samych? Oczywiście, że TAK! Począwszy od tekstu w zaproszeniu skończywszy na internetowej stronie ślubnej. Para Młoda krótkim wierszykiem w zaproszeniu może poprosić gości o pieniądze na nową drogę życia lub sprzęt domowy do nowego mieszkania. Wszystko to na czym nam najbardziej zależy. Można też stworzyć listę prezentów, ale istnieje możliwość, że się one powtórzą lub informować gości słownie podczas zapraszania na wesele o rodzaju prezentu, który najbardziej odpowiada. Coraz większą popularnością cieszą się ślubne strony weselne, na których oprócz podstawowych informacji o dacie i miejscu wesela możemy umieścić bardzo potrzebne wiadomości dla naszych gości, np. pobliskie hotele, mapkę dojazdową, możliwość potwierdzenia przybycia itp., jak również listę prezentów. Mogą być one rzeczowe z podaniem konkretnych prezentów lub okazjonalne jak np. „Zbieramy na podróż poślubną” lub „Zbieramy na nowy dom”. Gościom udostępniamy stronę, na której sami wybierają rodzaj prezentu klikając w odpowiednią ikonkę. Dzięki temu prezenty nam się nie powtórzą.

Temat trudny, ale pamiętajmy o najważniejszej zasadzie. Podarunek ma być gestem, który mówi o życzeniu pomyślności na nowej drodze życia. Przede wszystkim ważna jest obecność zaproszonych gości.

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.