Kamishibai z Parą Młodą w roli głównej

czyli o papierowym teatrzyku na weselu
Oryginalna niespodzianka dla gości 0

Kamishibai z Parą Młodą w roli głównej

Szukacie dla swoich gości weselnych oryginalnej atrakcji, która również i Wam samym sprawi miłą niespodziankę  a także okaże się piękną pamiątką? Jeśli tak, poznajcie tajemnicę kamishibai.

PAPIEROWY TEATRZYK CZAS ZACZĄĆ

Ustronne miejsce z dala od głośnej muzyki dla tańczących dorosłych. Mały okrągły stolik oświetlony punktowo. Przed nim grupa dzieci – zawsze ciekawych wszystkiego, chcących przeżyć wielkie emocje, zrozumieć trudne prawdy otaczającego świata. Na stoliku tylko drewniana skrzyneczka z jeszcze zamkniętymi okiennicami. Dźwięk kołatek. Dzieci wypowiadają zaklęcie. Przedstawienie się rozpoczyna. Opowiadacz otwiera skrzyneczkę. Ukazuje się pierwsza – tytułowa karta książki. Zachwyca i ujmuje swoją grafiką. Opowiadacz powoli wysuwa kartę i chowa ją na tył ukazując następną. Zaczyna czytać głośno, spokojnie, patrząc dzieciom w oczy…

 

 

Nikt nie pozostaje nieporuszony. Dzieci wraz z bohaterami historii śmieją się, ziewają, tańczą, płaczą. W napięciu wyczekują kolejnych ilustracji i słów lektora. Po ostatniej kacie słychać słowo „Koniec”. Skrzyneczka się zamyka. Teraz można dać ujście innym emocjom, pytać o wszystko, wyjaśniać, tworzyć ciąg dalszy opowiadania.

TROCHĘ HISTORII

 

Teatrzyk kamishibai miał swój początek w Japonii w latach 20-30 zeszłego wieku. „Kami” oznacza „papier”, a „shibai” – teatr, przedstawienie. Opowiadacze, chcąc zarobić na chleb jeździli rowerami od miasteczka do miasteczka z uroczymi skrzynkami skrywającymi specyficzne karty książek – z ilustracjami po jednej stronie i tekstem po drugiej. Dzieciom ulicy czytali tak wykonane opowieści i rozdawali pączki.

KAMISHIBAI NA WESELU

Papierowy teatrzyk proponujemy wykorzystać na weselu. Opiekujący się dziećmi weselnicy/animatorzy o otwartych umysłach z pewnością uznają taki pomysł za świetną alternatywę dla (zbyt) dobrze znanych gier i zabaw. Po pierwszym seansie, pierwszym przedstawieniu dostosowanej do wieku maluchów lektury można zaproponować im wspólne stworzenie nowej opowieści – o Nowożeńcach – np. o tym, jak się poznali, jak potoczą się ich dalsze losy, z czym przyjdzie im zmagać się w małżeństwie. Tę historię zilustrowaną i opowiedzianą przez dzieci koniecznie powinni zobaczyć i usłyszeć wszyscy dorośli uczestnicy wesela. Niewątpliwie będzie to dla nich wyjątkowa i wzruszająca niespodzianka.

 

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.