Konsultant ślubny – z czym to się wiąże?

Przyszedł czas konsultantów ślubnych. Branża ślubna wciąż bujnie się rozwija, przez co coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem działalności jako konsultant ślubny, i coraz więcej osób widzi potrzebę korzystania z ich usług. A z czym to się wiąże?

Kim jest konsultant ślubny?

Konsultant ślubny  to profesjonalista, zajmujący się organizacją ślubu lub pomagający Młodej Parze w jego organizacji w wybranym przez nią zakresie. Osoba taka jest dobrze zaznajomiona z branżą ślubną, zna wielu podwykonawców, posiada doświadczenie w organizacji i koordynowaniu dnia ceremonii, i potrafi zaplanować każdą, nawet najbardziej oryginalną, uroczystość. Na życzenie Państwa Młodych, konsultanci ślubni mogąprzygotować ślub i wesele  kompleksowo, czyli „od a do z” lub zająć się organizacją wybranych elementów ślubu i wesela, czyli tym „czego brakuje”. Mogą też realizować i podpowiadać takie pomysły i rozwiązania, aby wesele nabrało blasku. Pary Młode, spotykając się podczas swoich przygotowań do ślubu najczęściej po raz pierwszy z branżą ślubną, często nie mają nawet wiedzy o tym, że istnieją różnego rodzaju produkty i usługi, potrafiące w różny sposób urozmaicić ich dzień ślubu.

Koordynacja dnia ślubu

Zadaniem konsultanta ślubnego jest nie tylko przygotowywać dzień ślubu, ale także dopilnować wszystkich szczegółów podczas dnia ceremonii. Trzeba pamiętać, że o ile czas przygotowań jest bardzo ważny, to dzień ceremonii jest uwieńczeniem wszystkich starań. Konsultant ślubny czuwa nad wszystkimi elementami składającymi się na dopięcie dnia ceremonii, pilnuje jakości wykonywanych usług podwykonawców i dba, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Co również niesamowicie ważne, konsultant ślubny często balansuje emocje Młodej Pary, a czasem też rodziny i gości. Odciąża organizacyjnie tak Parę Młodą, jak i ich Rodziców czy Świadków.

Każdy po swojemu

Cechą dość charakterystyczną dla stosunkowo młodej w Polsce firm konsultantów ślubnych jest brak wypracowanego jednego modelu biznesowego. Co to oznacza w praktyce? Różnorodność możliwych form współpracy między Klientem a konsultantem z danej agencji ślubnej. Dominują dwa modele: pobieranej opłaty prowizyjnej od budżetu wesela oraz rozliczenia ryczałtowego. W tym drugim przypadku wycena usług pracy konsultanta ślubnego uzależniona jest od zakresu działań, które Para chce mu powierzyć. Inna jest cena za całkowitą organizację ślubu i wesela,  a inna, gdy Narzeczeni są zainteresowani tylko organizacją wybranych elementów dnia ceremonii. Dlatego dopiero po ustaleniu zakresu działań, które ma wykonać konsultant, jest możliwa pełna wycena jego usług.

Czy to się opłaca?

Pod każdym względem tak. Ważny jest jednak wybór odpowiedniej firmy ślubnej.  Duża część Narzeczonych nie zdaje sobie sprawy z ogromu przygotowań przed ślubem. Powierzając przygotowania ślubu profesjonalistom, Młoda Para nie traci czasu na załatwianie wszystkich formalności i znalezienie odpowiednich podwykonawców. Dzięki temu zyskuje nieoceniony czas. Unika także stresu związanego z planowaniem, pilnowaniem terminów etc., gdyż to konsultant ślubny nieustannie trzyma za nich rękę na pulsie. Nie oznacza to, że Para jest wyłączona z procesu planowania:). W zależności od firmy, najczęściej Pary są zaangażowane w takim zakresie, na jaki pozwala im czas, możliwości i chęci.

Trzeba pamiętać, że konsultant ślubny ma świetne rozeznanie w branży ślubnej. Co za tym idzie, orientuje się w jakości i proponowanych cenach poszczególnych podwykonawców, których poleca. Przy wyborze odpowiedniej firmy ślubnej, konsultanci potrafią pięknie przygotować dzień ceremonii, proponując takich podwykonawców i negocjując takie zniżki, aby Para zmieściła się w zaplanowanym budżecie. W ten sposób zwraca się, czasem z nawiązką, jego wynagrodzenie. Dlatego jest to dobra opcja nawet przy weselu o mocno ograniczonym budżecie. Warto również pamiętać o tym, że osoba z rodziny, próbująca wejść w rolę konsultanta ślubnego, nie bawi się na weselu.

Agaya Konsultanci Ślubni

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.