Ślub w buddyźmie

Zgodnie z założeniami buddyzmu, mężczyźni i kobiety buddyjskie wchodzą w związki małżeńskie, aby siebie wzajemnie i świat wokół uszczęśliwić i ubogacić. Aby, podążając wspólną drogą, w wolności osiągnąć rozwój umysłu, pokój i harmonię. Chcą nawzajem uzupełniać się, wspierać emocjonalnie, dzielić radościami i smutkami.

Rodzice czasami aranżują małżeństwo Pary Młodej. Wysyłają przyjaciela domu do rodziców wybranki, aby przekazał im dar i złożył prośbę o przyjęcie oświadczyn. Jeśli otrzyma pozytywną odpowiedź, urządzają oficjalne zaręczyny. W domu dziewczyny obie rodziny ustalają wszystkie szczegóły ślubu. Zazwyczaj od tego dnia począwszy, zaręczeni mieszkają razem.

Wieczorem w przeddzień ślubu, wspólnie z mnichami przy ołtarzu oddaje się hołd przodkom panny młodej. Następnego dnia młodzi zawierają ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego – w religii buddyjskiej nie ma sakramentu małżeństwa ani ceremoniału ślubnego. Potem, zgodnie z tradycją, jeśli taka jest ich wola, idą do świątyni, żeby podczas krótkiego spotkania z lamą (duchowym nauczycielem) poprosić go o błogosławieństwo dla swojego związku i wysłuchać osobistych pouczeń. Przed posągiem Buddy układają kwiaty, palą świece i kadzidła, wzajemnie przysięgają sobie uczciwość i wierność małżeńską. Potem proszą rodziców o udzielenie błogosławieństwa i przyjmują pełne mocy życzenia.

Buddyzm pozwala, aby każda jednostka miała wolność decydowania o wszystkich kwestiach związanych ze ślubem. Zazwyczaj Młodzi kontynuują tradycje panujące w danym kraju i regionie. Samo przyjęcie weselne zależy głównie od nich: może być skromne, kameralne lub wystawne, huczne, z tańcami i zabawami.

Zachęcamy do spotkania z naszymi konsultantami ślubnymi!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.