Ślub w czwartek?

Tradycyjnie śluby odbywają się w soboty. Jednak coraz więcej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego w inny dzień tygodnia, najczęściej w czwartek, piątek czy niedzielę.

Powodów jest wiele. Najczęściej decydują względy finansowe – w inne dni niż sobota jest po prostu taniej. Taniej można zamówić fotografa, kamerzystę. Mniej zapłacimy za salę czy orkiestrę. Nie ma też problemów z wolnymi terminami, w przeciwieństwie do obładowanych często na dwa lata wprzód sobót. Ważnym elementem może być też brak wolnych terminów w kościele, chęć wynajęcia wymarzonej sali weselnej, czy pobrania się w określony, szczęśliwy dla Narzeczonych dzień – np. w rocznicę zaręczyn.

Ślub? Może jednak w sobotę!

Osób zainteresowanych pobraniem się w dzień powszedni przybywa. Nie jest ich jednak wiele. Oprócz tradycji za sobotą przemawiają też inne argumenty, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze dnia ceremonii. Nie wszyscy goście, szczególnie mieszkający w innych miastach, mogą zdążyć wyszykować się i przyjechać po dniu pracy. Nie wszyscy też będą mieli siłę na zabawę. Jeśli przejazd samochodem z jednego na drugi kraniec Polski zajmuje dużo czasu, podróż pociągiem często trwa to kilka razy dłużej. Oznacza to, że w wielu przypadkach konieczne jest wzięcie urlopu. Niektóre pary mogą też zetknąć się z nieprzychylnym spojrzeniem księdza na piątkową ceremonię. – U nas w kościele właściwie nie ma ślubów w inne dni niż soboty. Poza tym nie wszystkie osoby wierzące uczestniczyłyby w piątkowym weselu ze względu na postny charakter tego dnia – przyznaje Jakub, który wraz z Narzeczoną planuje ceremonię w tym roku. Część par jest zdania, że ślub w tygodniu wydaje się mało uroczysty. Sobota – jak mówią – to jednak sobota.

Kiedy najlepiej?

Wybór dnia ślubu wydaje się dzielić pary na zwolenników i przeciwników tych dwóch różnych rozwiązań. Za sobotą przemawiają: tradycja, czas na przygotowania i wygoda gości. Za innym dniem: niestandardowy charakter i niższe koszty. W rzeczywistości, jeśli komuś zależy, by dotrzeć na ślub i wesele, zrobi wszystko, by się tam pojawić na czas. Informację o ceremonii zazwyczaj dostaje przecież znacznie wcześniej. A każdy dzień ślubu to w końcu wyjątkowa chwila i pod tym względem nie robi żadnej różnicy, czy będzie ona w sobotę, w piątek czy w jakikolwiek inny dzień tygodnia.

Zachęcamy do spotkania z naszym konsultantem ślubnym!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.