Ślub w islamie

Zasady zawierania związku małżeńskiego są określone w szariacie, czyli prawie wynikającym z Koranu (świętej księgi islamu). Dla mężczyzny małżeństwo jest nie tyle wskazane, co jest obowiązkiem. Ślub muzułmański, w przeciwieństwie do ślubów w innych religiach, a co za tym idzie w innych tradycjach, nie jest sakramentem a kontraktem cywilnoprawnym między mężczyzną a kobietą, zawieranym w drodze złożonego procesu.

Jak to wszystko wygląda?

Najpierw członkowie rodziny, rzadziej specjalni pośrednicy, starają się znaleźć odpowiedniego partnera/partnerkę dla córki/syna. Podczas zaręczyn zazwyczaj ojciec mężczyzny zwraca się z prośbą o rękę kobiety do jej ojca lub do seniora rodu. Jednym z ważniejszych problemów w okresie narzeczeństwa jest ograniczenie kontaktów między młodymi. Zdaniem prawników muzułmańskich, młodzi powinni się przynajmniej zobaczyć przed ślubem.

Następnie w obecności przynajmniej dwóch świadków (dwóch mężczyzn, jednego mężczyzny i dwóch kobiet lub czterech kobiet) ustala się warunki kontraktu małżeńskiego. Określa się w nim wysokość mahru , czyli daru męża dla żony i dodatkowe warunki, dotyczące np. ewentualnego rozwodu, monogamii, prawa kobiety do pracy zarobkowej, do wykształcenia. Ojciec kobiety ustala wysokość podarunku w zależności od pozycji społecznej i majątkowej mężczyzny. W prawie wielkość daru nie jest konkretnie określona, dlatego zdarza się, że w niektórych krajach wianem jest garść daktyli czy wersety z Koranu. Powinno jednak być materialnym zabezpieczeniem kobiety na wypadek rozwodu. Wbrew popularnym na Zachodzie opiniom, ślub nie jest dla muzułmanów „kupowaniem żony”, ale rozumiany jest jako forma jej  uszlachetnienia i, podlegając prawu szariatu, ma charakter sakralny.

Kolejnym etapem jest podpisanie kontraktu i wpłacenie przez rodzinę pana młodego częścimahru, która od tej pory jest własnością kobiety.

Przyjaciółki i kuzynki panny młodej pomagają w przygotowaniach do ceremonii zaślubin i przyjęcia weselnego, a nad wszystkim czuwa mistrzyni ceremonii – kobieta w starszym wieku, ciesząca się prestiżem w środowisku, wyróżniająca się dobrym zdrowiem, udanym własnym małżeństwem i licznym potomstwem.

Uroczystość

Pierwszy dzień uroczystości, który nazywa się „wieczorem henny”, panna młoda spędza z zaproszonymi kobietami w domu swoich rodziców. Tego wieczoru wraz z siostrą narzeczonego przewodzi tańcom. Kobiety henną malują piękne i skomplikowane wzory na jednej bądź obu dłoniach, a czasem nawet na całych rękach i stopach panny młodej, w celu upiększenia jej dla przyszłego męża. W tym czasie mężczyźni świętują oddzielnie z panem młodym.

Ceremonia zaślubin zwykle odbywa się następnego dnia w meczecie lub w domu jednego z młodych w obecności imama  (muzułmańskiego przywódcy religijnego) z miejscowego meczetu i – świadków. Podpisanie aktu ślubnego jest ostatecznym potwierdzeniem zawarcia małżeństwa. Po ślubie w barwnym korowodzie prowadzi się nowo zaślubioną żonę do domu męża, w którym rozpoczyna się przyjęcie weselne (walima). Powinno się ono odbywać z udziałem wielu gości, nawet wszystkich mieszkańców wsi czy dzielnicy miasta. Ma być huczne, hałaśliwe, odbywać się przy akompaniamencie bębnów i piszczałek, przy wtórze śpiewów i lamentów.

Na koniec

Należy dodać, że tradycje ślubno-weselne mogą być odmienne w różnych krajach islamskich. Mogą nawet zanikać pod wpływem wkradającej się obyczajowości europejskiej.

(Na podstawie Małżeństwo i rodzina w chrześcijaństwie i islamie: wspólne tradycje  Marii Jolanty Żmichowskiej)

Zachęcamy do spotkania z naszymi konsultantami ślubnymi!

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.