slub poza USC Lodz

Ślub w plenerze: zmiany od 1 marca 2015

Ślub w plenerze to marzenie niejednej pary. Ślub w parku, w lesie, w miejscu poznania się Pary Młodej było do tej pory praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Od 1.03.2015 śluby w plenerze mają być łatwiejsze do realizacji. Ale czy na pewno?

Do 1.03.2015 obowiązywały stare zasady rejestracji na ślub w plenerze. Należało napisać pismo do kierownika urzędu stanu cywilnego z prośbą o wyrażenie zgody na udzielenie ślubu poza murami USC. Tajemnicą poliszynela było to, że pary piszące takie prośby najczęściej musiały liczyć się z odmową. Teraz ma być łatwiej. Zmieniają to nowe przepisy prawa. Jednak w praktyce okazuje się, że nadal Pary Młode muszą być przygotowane na kłopoty związane z ubieganiem się o udzielenie ślubu w plenerze. Problem polega na interpretacji nowych przepisów. Co prawda USC pobiera większa opłatę z tytułu udzielenia ślubu poza USC, ale pieniądze te trafiają do budżetu gminy, nie wliczając się do wynagrodzenia urzędników. Dodatkowo, pieniądze te nie mogą zostać przeznaczone na zatrudnienie nowej osoby, co w praktyce oznacza, że ślubu w plenerze w dalszym ciągu może udzielać tylko ograniczona ilość osób w urzędzie. Biorąc pod uwagę, że prośby dotyczą zazwyczaj sobót, dla urzędnika oznacza to poświęcenie własnego czasu na udzielenie ślubu. Stąd niechęć i ostrożność wobec nowych przepisów części z nich. Sprawę dodatkowo utrudnia obowiązująca rejonizacja, co oznacza, że dane miejsce zawsze przypada do określonego urzędu i nie ma łatwej możliwości sprowadzenia lub wybrania innego urzędnika z urzędu z innej gminy.

Niemniej jednak część urzędników USC z radością przyjmuje zmiany dotyczące miejsca udzielenia ślubu w plenerze. Sa chętni do tego, by pomóc młodym parom spełniać ich marzenia, natomiast zmiany w przepisach dotyczące ślubu w plenerze pozwalają formalnie się im przychylić do próśb. Pod tym względem z pewnością jest to pozytywna informacja.

Alternatywa ślubu w plenerze

Jeśli oplaty związane ze ślubem w plenerze są zbyt wysokie lub urzędnik nie wyraża zgody na jego udzielenie, pozostają inne rozwiązania. Część par decyduje w takich przypadkach o wyszukaniu najładniejszego urzędu stanu cywilnego w okolicy sali na wesele i tam wzięcie ślubu. Część zgadza się też na wzięcie ślubu w urzędzie i odegraniu ślubu w plenerze przez aktora. Innym wyjściem jest też wzięcie ślubu symbolicznego lub humanistycznego.

Miejsce na ślub w plenerze

Ślub w plenerze nie może odbyć się wszędzie. Tak jak do tej pory miejsce na ślub w plenerze musi być godne oraz bezpieczne. Oznacza to, że pomysły na wzięcie ślubu w hipermarkecie lub na ulicy nie jest możliwe. Ale o ślub w dworku, ślub w pałacu czy innym miejscu można próbować walczyć. Zapraszamy do kontaktu wszystkie Pary Młode pragnące zrealizować swoje marzenia o ślubie w plenerze

Źródło zdjęć: pinterest

Brak komentarzy

Napisz komentarz

WordPress spam blocked by CleanTalk.